Retinol bez tajemnic 03/11/2022
Retinol to jedna z pochodnych form witaminy A. Jest to najlepiej przebadana substancja anti-aging, która zagęszcza skórę i spłyca zmarszczki. Retinol to składnik, który dodatkowo wykazuje pozytywne działanie na trądzik, przebarwienia oraz nadmierne wydzielanie sebum.
Jako związek lipofilowy, czyli dobrze rozpuszczalny w tłuszczach, łatwo przenika w głąb skóry, gdzie pobudza jej komórki do odnowy poprzez stymulację syntezy włókien kolagenu i elastyny. Tym samym retinol skutecznie przyczynia się do szerokiego działania przeciwstarzeniowego, w tym do:
-
poprawy struktury skóry,
-
wygładzenia zmarszczek,
-
skorygowania owalu twarzy,
-
zwiększenia napięcia, jędrności i elastyczności skóry,
-
rozjaśnienia przebarwień posłonecznych, hormonalnych i pozapalnych,
-
zredukowania zmian trądzikowych oraz blizn potrądzikowych,
-
zmniejszenia widoczności porów,
-
uregulowania produkcji sebum.
To absolutny wielozadaniowiec, który znajdzie zastosowanie w pielęgnacji każdego rodzaju cery. Niestety, jego niezwykła skuteczność nierozerwalnie idzie w parze z siłą działania, na którą należy się odpowiednio przygotować, by móc cieszyć się fantastycznymi rezultatami jego stosowania bez skutków ubocznych.Jak to osiągnąć?
Do jego działania skóra musi się przyzwyczaić, w pozytywnym tych słów znaczeniu. Podczas kilku pierwszych tygodni skóra może intensywnie reagować na siłę działania retinolu. Na początku kuracji mogą pojawić się efekty uboczne, które trzeba przeczekać i nie dać się im zniechęcić.
Czego można, choć nie trzeba się spodziewać, na etapie budowania tolerancji?
-
podrażnienia skóry,
-
zwiększonego przesuszenia,
-
wzmożonego zaczerwienienia,
-
pieczenia lub swędzenia,
-
łuszczenia się naskórka.
Choć może to być trudne, jest absolutnie normalne. Dążymy jednak do tego, aby trzymać kondycję skóry w ryzach, dlatego stosowanie retinolu rozpoczynamy zawsze od niskiego stężenia. Co więcej, retinol wprowadzamy do pielęgnacji stopniowo.
Z uwagi na możliwość wystąpienia podrażnienia, retinol uwrażliwia na działanie promieniowania UV. Co za tym idzie, aplikujemy go wyłącznie wieczorem.
Dlatego tak ważne staje się codzienne stosowanie wysokich filtrów przeciwsłonecznych SPF 50+ wraz z ich reaplikacją w ciągu dnia!
NIE DAJ SIĘ ZWIEŹĆ – RETINOL DZIAŁA Z OPÓŹNIENIEM
Wyobraźcie sobie, że wczoraj wieczorem nałożyliście retinol po raz pierwszy. Budzicie się rano, patrzycie w lustro, a tam… ani śladu po nieprzyjemnych rezultatach tego spotkania, żadnego zaczerwienienia, podrażnienia, łuszczenia się naskórka!
Zalecany przez nas odstęp ok. 4 dni między kolejnymi zastosowaniami retinolu ma swoje uzasadnienie – skutki uboczne budowania tolerancji na retinol mogą pojawić się
z opóźnieniem, nawet do 72 godzin po aplikacji! Jeśli pozwolimy sobie na chwilę zapomnienia i nałożymy go w zbyt małych odstępach, kilka razy z rzędu, po kilku dniach możemy spodziewać się efektu zrzucania skóry niczym wąż ;)
RETINOL I WITAMINA C
Doskonały duet przeciwstarzeniowy i skutecznie rozjaśniający przebarwienia.
W przypadku stosowania dwóch osobnych produktów zdecydowanie rekomendujemy aplikowanie ich wymiennie (witamina C rano, retinol w wybrane wieczory).
RETINOL I KWASY
Kolejna doskonała kombinacja anti-aging, przeznaczona jednak tylko dla zaawansowanych. Zasady są dwie: po pierwsze, nigdy nie łączymy ich jednego wieczora, po drugie – kwasy wprowadzamy dopiero po całkowitym zbudowaniu tolerancji na retinol.