Promieniowanie UV 09/08/2023
Promieniowanie UV
Ekspozycja na promieniowanie UV daje korzystne efekty, ale mimo to niesie za sobą ryzyko powstawania wielu poważnych i nieodwracalnych zmian w obrębie naszej skóry.
Możemy wyróżnić trzy rodzaje promieniowania docierającego do powierzchni Ziemi ze Słońca:
- promieniowanie ultrafioletowe (odpowiedzialne za rumień, opaleniznę, oparzenia słoneczne, foto-starzenie, zmiany przednowotworowe i nowotworowe skóry),
- promieniowanie widzialne (odpowiedzialne za widzenie barw),
- promieniowanie podczerwone (odpowiedzialne za odczuwalne ciepło i udar słoneczny).
Negatywne działanie promieniowania na skórę:
-Promieniowanie UVB dociera do zewnętrznych warstw skóry, wywołuje rumień i poparzenia słoneczne, osłabia układ odpornościowy, podnosząc ryzyko infekcji bakteryjnych i wirusowych, a także zwiększa skłonność do powstawania zmian nowotworowych,
-Promieniowanie UVA, powoduje utratę elastyczności i sprężystości, dochodzi do foto-starzenia, jest to przewlekły stan zapalny charakteryzujący się suchością skóry, powstawaniem teleangiektazji, słabszym procesem regeneracji, a także degradacją kolagenu i elastyny.
Ochrona Przeciwsłoneczna:
Wyróżniamy dwa rodzaje filtrów przeciwsłonecznych:
- filtry chemiczne, które wnikają w górne warstwy naskórka i pochłaniają promieniowanie UV, zalecane są dla osób uprawiających sporty na zewnątrz, a także zażywających kąpieli
- filtry fizyczne, które pozostają na powierzchni naskórka (przez co rzadziej wywołują reakcje alergiczne) i tworzą warstwę ochronną odbijającą promieniowanie UV, ten rodzaj filtrów jest mniej fotouczulający, zalecane są dla dzieci, osób z różnego rodzaju chorobami skóry lub nadmierną wrażliwością, a także pacjentów po zabiegach kosmetologicznych i dermatologicznych.
Podstawowe zasady bezpiecznego korzystania ze słońca:
1. Unikać ekspozycji na słońce między godziną 10 a 15
2. Około pół godziny przed wyjściem nałożyć obficie preparat przeciwsłonecznych
3. Co około dwie godziny uzupełniać preparat ochronny
4. W bardzo słoneczne dni, stosować nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne
5. Szczególnie chronić skórę po zabiegach kosmetologicznych i dermatologicznych, podczas terapii doustnymi lub miejscowymi lekami fotouczulającymi.
Pamiętaj, aby regularnie badać swoją skórę, zwracaj uwagę na przebarwienia, nowe zmiany barwnikowe i dotychczasowe, które uległy przemianie.