Jak zadbać o dłonie w okresie zimowym ? 02/01/2019
Jak zadbać o dłonie w okresie zimowym ?
Skóra dłoni jest bardzo delikatna i szybko wysycha - Wiatr i wilgoć to w zimnych miesiącach czynniki bardzo sprzyjające powstawaniu odmrożeń i pękaniu skóry. W czasie mrozów dłonie stają się suche i zaczerwienione, dlatego trzeba szczególną uwagę poświęcić ich pielęgnacji.
Do odmrożeń najczęściej dochodzi przy temperaturze + 2 st. C. Kiedy zderzasz się z zimnym powietrzem, organizm uruchamia mechanizmy, które za wszelką cenę starają się nie dopuścić do oziębienia narządów wewnętrznych. By do nich kierować większe porcje krwi - obkurcza naczynia włosowate. Wolniejsze krążenie sprawia, że dłonie ochładzają się najszybciej i są najbardziej narażone na odmrożenia. Dlatego załóż ciepłe rękawiczki jeszcze przed wyjściem z domu, po nasmarowaniu dłoni zimowym kremem do rąk. Jeśli masz wrażliwą skórę, zrezygnuj z rękawiczek z ostrej wełny – może ją silnie podrażnić. Na bardzo duży mróz załóż rękawiczki z jednym palcem.
Odmrożeń nabawić się można nie tylko w siarczysty mróz. Wychłodzenie organizmu, wiatr i wilgoć wystarczą, by nabawić się trudnych do wyleczenia odmrożeń.
Odmrożenia dłoni należą do najczęstszych odmrożeń ciała ze względu na to, że należą one do odsłoniętych powierzchni. Pierwszym objawem odmrożenia rąk jest zaczerwienienie, które pojawia się, kiedy krew przyspiesza, by ogrzać wyziębione partie ciała. Kolejne symptomy to odczuwanie bólu, swędzenie, wrażenie, że twoja skóra zaczyna puchnąć. Wbrew pozorom jest to pozytywny objaw, który świadczy o niewielkim stopniu odmrożenia. Więcej o sposobach walki z odmrożeniami w artykule poniżej.
W zimne dni najlepiej zakładać kilka warstw ubrania, uważając, by nie doprowadzić do ucisku. Starajmy się pić dużo ciepłych płynów, by rozrzedzić krew, która dzięki temu szybciej dotrze do naczyń krwionośnych.
W przypadku odmrożeń dłoni bardzo ważna jest profilaktyka. Zimą należy smarować ręce specjalnym kremem, który wzmacnia ich warstwę lipidową.
Co ciekawe, niekoniecznie trzeba używać specyfiku przeznaczonego wyłącznie do pielęgnacji rąk. Możesz go zastąpić natłuszczającym kremem do twarzy lub całego ciała. Sprawdzi się też maseczka nawilżająco-odżywcza. Pamiętaj, by krem wklepać po każdym umyciu rąk i zawsze, gdy skóra jest sucha. Miej go w łazience, kuchni, w szufladzie biurka w pracy, noś w torebce.
Domowe sposoby na regenerację dłoni
- Nawilżająca maseczka. Jeśli skóra dłoni jest bardzo sucha, posmaruj ją na noc grubą warstwą maseczki nawilżającej do twarzy, możesz też użyć kremu nawilżającego z kolagenem lub z pantenolem.
- Odżywczy kompres. Posmaruj dłonie kremem lub maseczką do twarzy, następnie załóż cieniutkie foliowe rękawiczki i na 5-10 minut włóż pod lekko rozgrzaną poduszkę elektryczną lub termofor.
- Masaż. Posmaruj dłonie olejkiem do masażu lub dużą ilością kremu do rąk. Wymasuj okrężnymi ruchami każdy palec, potem jedną dłonią - grzbiet drugiej. Na koniec wykonuj ruchy jak przy zacieraniu rąk. Taki masaż odpręża i pobudza krążenie.
Jakie kremy wybierać?
Właśnie kremynawilżające są naszym sprzymierzeńcem, jednak w porze ochłodzenia najlepiej stosować te natłuszczające. Przy wyborze należy kierować się składem kremu. Zalecane są te zawierające naturalne oleje, olejek jojoba, masło kakaowe czy masło shea.
Gdy skóra dłoni jest w dramatycznym stanie, wtedy należy udać się na parafinowy zabieg kosmetyczny. Należy pamiętać, że dłonie są wizytówką każdego człowieka, wystawione są najbardziej na niekorzystne wpływy środowiska oraz detergentów. Dlatego pamiętajmy o codziennej pielęgnacji, natłuszczaniu kremami z witaminami. Aplikowanie kremów odżywczych zajmuje parę sekund, ale ich zdrowy wygląd będzie się cieszył o wiele dłużej.