Depilacja laserowa 03/06/2019
Co to jest depilacja laserowa?
Jest to usuwanie niepożądanego owłosieniaza pomocą wiązki światła lasera, która wnika głęboko w skórę, niszcząc cebulkę włosa wraz z jej korzeniami.
Depilacja laserowa zalecana jest osobom z tendencją do wrastania włosów, tworzenia stanów zapalnych (grudek i krostek). Największą zaletą tego typu depilacji jest całkowite lub niemal całkowite usunięcie owłosienia z wybranych miejsc na ciele. Podobny zabieg trzeba powtarzać, ale już po kilku sesjach depilacji laserowej możemy cieszyć się gładką skórą nawet przez parę lat.
Pierwszy zabieg depilacji laserowej poprzedzony jest konsultacją. Kosmetolog przeprowadza wywiad, ocenia stan i typ skóry oraz włosa, gdyż od tych czynników uzależnione jest prawidłowe dobranie parametrów lasera. U pacjentów, u których nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, wykonuje się próbę laserową.
Depilacja laserowa: przeciwwskazania
Jak w przypadku każdego zabiegu kosmetycznego, aby podjąć się depilacji laserowej trzeba spełniać odpowiednie kryteria. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są:
- opalona skóra;
- przyjmowanie leków światłouczulających, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i światło laserowe (m.in. antybiotyki stosowane do leczenia trądziku czy leki antydepresyjne);
- ciąża;
- nowotwory (przebyte - po konsultacji lekarskiej);
- infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu;
- stosowanie samoopalaczy, bronzerów, betakarotenu doustnie;
- włosy rude, siwe, blond w miejscu zabiegu - z uwagi na brak lub małą skuteczność depilacji laserowej.
Zabieg depilacji laserowej nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe są w fazie uśpienia, a ich mieszki mają za mało melaniny, żeby zareagowały na laser.
Jak często wykonujemy zabieg?
Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok.
Czy zabieg jest bolesny?
Osoby zastanawiające się nad zabiegiem depilacji laserowej obawiają się przede wszystkim bólu. To, jak go odczuwamy, zależy od naszej kombinacji włosów i melaniny - osoby czarnoskóre mają jej więcej niż białe, a te o ciemniejszej karnacji więcej niż osoby blade. Im ciemniejsze i gęstsze włosy i ciemniejszy odcień skóry, tym odczuwany ból będzie większy.
Wiele zależy też od progu odczuwania bólu przez daną osobę. To, co dla jednych jest "ukłuciem komara", innych może bardzo boleć. Kobiety określają ból podczas depilacji laserowej jako pieczenie, szczypanie. Niektóre porównują go do depilacji depilatorem, inne - do wyrywania brwi pęsetą.